Used 2017 Palomino Backpack Edition HS 2902 MAX Truck Camper
SALE PENDING
This hard side Palomino Backpack Edition 2902 MAX is the perfect truck camper for any 1 ton truck with a 6'6" or 8' truck bed. This unit features a single slide out for added interior space, a wet bath, and a queen size innerspring mattress for sleeping.
Step inside through the rear entry door and find a convenient wet bath in the rear left corner. There is a wardrobe/pantry nearby for towels, clothing, or any other dry goods.
The slide out 40" x 62" dinette seating provides even more space inside for walking around, and a great place to sit and enjoy a bite to eat.
There is a refrigerator, a three burner range, and double kitchen sink for easy cleanup along the road side. There is also an overhead cabinet and microwave oven too making it super easy to whip up something quick and easy for meals or snacks.
Step up to the front queen size innerspring mattress with corner closet, entertainment top, and dual chests for storage. You will also find a nightstand on each side up front, plus so much more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 107713
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft |
| Dry Weight | 3261 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 37 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4SHR705HN107713 |
Backpack Edition HS 2902 MAX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


