Used 2017 Pacific Coachworks Mighty Lite 16RB Travel Trailer
Pacific Coachworks offers this Mighty Lite M16RB travel trailer with a full rear bath and a walk around queen bed.
As you enter this unit, along the front wall there is a queen bed with overhead cabinets at the head of bed and wardrobes over nightstands on each side.
The kitchen on the road side includes counters with a sink, overhead cabinets, a three burner range, an overhead microwave, and a refrigerator.
The full bath runs the width of the rear of this travel trailer. It includes a tub/shower, a toilet and a vanity sink with a medicine cabinet.
Continuing around onto the curb side, there is a booth dinette with overhead cabinets, plus more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# U2429P
| Sleeps | 3 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| GVWR | 3650 lbs |
| Dry Weight | 3057 lbs |
| Cargo Capacity | 593 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 2655 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 1P9MN2110HN754137 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


