Used 2017 nuCamp RV Cirrus 820 Truck Camper
View all Cirrus Floorplans
2017 820 Features and Options
This lightweight Cirrus short bed truck camper model 820 by nuCamp RV features everything you could need for your camping adventures!
Enter at the back of this model and find a handy wardrobe just inside the door to your left. On the right side there is a convenient wet bath including a toilet, sink, and shower.
Just outside the bath along the passenger side back you will find a booth dinette for comfortable seating during meals. Plus it can easily be converted to sleeping space if needed at night.There is also overhead cabinetry for storage, or youth sleeping bunk.
On the opposite side just beyond the rear wardrobe you will find the kitchen area with a single bowl sink including a cover, a two burner stove top with overhead microwave oven, and a refrigerator. There are overhead cabinets for your dishes and canned food items as well.
Step up to the front sleeping area where you will find a queen size mattress with a TV off the foot of the road side of the bed. There are overhead cabinets in both four corners as well as along the sides providing plenty of storage space for clothing and your belongings.
You will also find there is a handy exterior shower, plus so much more!
Enter at the back of this model and find a handy wardrobe just inside the door to your left. On the right side there is a convenient wet bath including a toilet, sink, and shower.
Just outside the bath along the passenger side back you will find a booth dinette for comfortable seating during meals. Plus it can easily be converted to sleeping space if needed at night.There is also overhead cabinetry for storage, or youth sleeping bunk.
On the opposite side just beyond the rear wardrobe you will find the kitchen area with a single bowl sink including a cover, a two burner stove top with overhead microwave oven, and a refrigerator. There are overhead cabinets for your dishes and canned food items as well.
Step up to the front sleeping area where you will find a queen size mattress with a TV off the foot of the road side of the bed. There are overhead cabinets in both four corners as well as along the sides providing plenty of storage space for clothing and your belongings.
You will also find there is a handy exterior shower, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Blue Compass RV
Location: Fort Myers FL
Stock# CT111266
Location: Fort Myers FL
Stock# CT111266
Stock# CT111266
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 820 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 2540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 18700 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 5.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 8 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 32 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 9200 btu |
| Truck Bed Size | Short |
| TV Info | 19" LED |
| Awning Info | FIAMMA motorized 8' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 57HHF8002G0189 |
For more information
Contact Us
Cirrus 820 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


