Used 2017 Northwood Arctic Fox Camper 992 Dry Bath Truck Camper
SUPER NICE DRYBATCH MODEL!A single slide out on the Arctic Fox Truck Camper model 992 Dry Bath really opens up the interior space. It is on the left as you enter and includes a booth dinette, an optional overhead bunk, a refrigerator and a pantry.
Across, the corner kitchen provides an angled double sink, a three burner range, and overhead cabinets. There is a wardrobe along this side, just before the full bath.
The bathroom includes a corner shower, a vanity sink with an upper wardrobe, a toilet and an overhead cabinet.
Step up at the side to the queen bed. There is also space for an optional TV at the foot of the bed, three wardrobes, two hampers, and a shelf over the head of the bed, plus so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# ACCT13549
Interior Color: Solitaire Azul, Elegant Truffle, Early Autumn
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Solitaire Azul, Elegant Truffle, Early Autumn |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 1NCN992S4H0113549 |
Arctic Fox Camper 992 Dry Bath Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


