Used 2017 Northwood Arctic Fox 29L Travel Trailer
Northwood Mfg. offers the Arctic Fox model 29L Silver Fox Edition travel trailer featuring dual entry, double slides, and a front kitchen.
As you enter the main entrance towards the front of this travel trailer, the kitchen begins then wraps around the corner to the front of the trailer. It includes a refrigerator, a three burner range, an angled double sink, and lots of counter space and overhead cabinets along both the side and front wall. A wardrobe is in the far corner.
Continuing around a slide out provides a free standing dinette with four chairs and a jackknife sofa with overhead cabinets. There is also an optional swivel rocker just inside the travel trailer. Across from the chair, to the left of the entry door, there is a TV cabinet with a TV and a coat rack.
The walk through bathroom includes a toilet, an overhead cabinet, and a wardrobe on one side with an angled corner shower, a vanity sink and a medicine cabinet on the other side.
The rear private bedroom includes a queen bed slide out, an entry/exit door, a vanity, and an overhead TV. Along the rear wall is a dresser in the corner and then a generous wardrobe, plus much more inside and out!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 46129C
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1040 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 7968 lbs |
| Cargo Capacity | 2432 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 59 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Arctic Fox 29L Reviews
-
29L Arctic Fox
2015 Arctic Fox 29L
What I liked most: Great for 2 adults, and grand children on weekends. GREAT open kitchen area and living area. Lots of storage. Due to weight should have at least a 2500 or 3500 for towing on highways.
What I'd improve: Nothing at this time.10 years ago | M C. from Surrey, BC
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


