Used 2017 Northwood Arctic Fox 28F Travel Trailer
Step into the Silver Fox Edition Arctic Fox 28F to find two slide outs opposite each other for wide open living space. The slide to the left of the entry includes a refrigerator, a three burner range, counter space and overhead cabinets. There is a large storage pantry on the inside wall. A center kitchen island includes a double sink for easy clean up.
The opposite side slide out provides a jackknife sofa, overhead cabinets and a free standing dinette with four chairs. There is a TV cabinet and TV on the center of the front wall.
The front bedroom is accessible from either side of the TV cabinet and includes a queen bed, a wardrobe on each side and overhead cabinets.
The rear full bathroom includes a wardrobe, a corner angled shower, a vanity sink, a medicine cabinet and a toilet.
At the outside rear, there is a storage area. You may choose an optional exterior kitchen with overhead cabinets, a sink, and a refrigerator.
There are many standard features to enjoy, plus you can choose a few options such as the generator ready option, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# R1808
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 772 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 7499 lbs |
| Cargo Capacity | 2901 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4N11F2825H0146640 |
Arctic Fox 28F Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


