Used 2017 Northstar Northstar Pop-Up 850SC Truck Camper
This Northstar Pop-Up 850SC truck camper will easily fit on short (6'4" to 6'10") or a long bed (8') truck. This model features a u-dinette where you can enjoy your meals. Stepping inside the camper, to the right there is a shower and cassette toilet. Just past the bath area you will find a u-dinette. Along the opposite side of the camper there is a wardrobe, two burner range, sink, and refrigerator.
As you step up, to the bedroom area you will find a front bed and hamper storage on either side of the bed, and so much more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 101265
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 1735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 32 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Northstar Pop-Up 850SC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


