Used 2017 Northern Lite Sportsman Series 8-11 Q Classic Sportsman Truck Camper
**BEAUTIFUL CONDITION**
Northern Lite Sportsman truck camper 8-11 Q highlights:
- Wet Bath
- Three Way Fridge
- Short Bed Model
- Four Season Unit
This unit is prepped and ready for anything you throw at it! You have thermal windows and a thermal skylight to keep the warm or cool air in, the lights are all LED, you even have a 95 watt solar panel on top. You can truly take this camper out during deer camp in the coldest weather, and you will stay warm, these units are built in Canada and made to withstand Canadian winters. If you are a warm weather person, take this camper down to Florida with you and stay a few weeks, add the optional 9200 BTU A/C to stay cool while you are on vacation!
These Sportsman Series are as simple as it gets! Without all the bells and whistles, these units are much lighter than the rest and the lower center of gravity one each allows for less swaying as you travel as well. Be sure to check the Northern Lite Sportsman Series models out today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# CUV7317SE
Interior Color: Camo, Amaze Blue, Loden Green, Mystic Beige
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | Camo, Amaze Blue, Loden Green, Mystic Beige |
| Dry Weight | 2250 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 8 ft 8 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Truck Bed Size | Short |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | NL81187317SE23126 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


