Used 2017 Newmar Ventana LE 4002 Motor Home Class A - Diesel
This Newmar Ventana LE 4002 class A diesel motor coach features sleeping for 7, two jack-knife sofas in the living area, a king size bed, a rear master bath, and a half bath. One of the slides is a full wall slide out along the curb side which really helps to open up the the living/kitchen area plus the bedroom.
As you enter the motor coach, the passenger and driver's chairs rotate to allow more seating in the living space. Continue to your to the left to find a slide including a 74" jack-knife sofa, and overhead cabinets with a LED TV on a power lift, plus a booth dinette.
Across the coach on the road side full wall slide, there is another jack-knife sofa measuring 92", an angled sink and countertop, three burner range, refrigerator, and a pantry to complete the living and kitchen area. Plus a chest of drawers, dual wardrobes, and a bedroom TV are included in the full wall slide out.
The half bath is in between the kitchen/living space and bedroom. There is a toilet, sink, and a linen cabinet.
Continue to the rear of the coach to pass through the bedroom including a king bed slide with overhead cabinets, nightstands, and chest of drawers, dual wardrobes, and a bedroom TV that are mentioned above.
At the rear of the motor coach is the master bath. There is a corner shower, a corner toilet, and along the rear wall is a wardrobe with a bi-fold door, a sink with overhead cabinet, and an additional wardrobe or choose a washer and dryer instead.
There are plenty of standard features that you are sure to want, plus much much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 107432R
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 37300 lbs |
| Dry Weight | 29200 lbs |
| Cargo Capacity | 8100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 32224 |
| Engine | 360HP Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner XCR |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| LP Tank Capacity | 32 gals |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHDT1HCJD5875 |
Ventana LE 4002 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


