Used 2017 Newmar Ventana 3709 Motor Home Class A - Diesel
The Ventana 3709 class A diesel motor home by Newmar features a full wall slide, a rear bath, a half bath, plus much!
As you enter the coach, the full wall slide features a 74" hide-a-bed sofa, booth dinette, refrigerator, and pantry for your non-perishables, plus in the bedroom there are two wardrobes, chest of drawers, and an overhead TV. On the opposite side of the motor home there is a double kitchen sink on an angled countertop, three burner range, fireplace with LED TV on a power lift, and overhead cabinets stretching the whole length of the slide out.
Both the driver and passenger seat easily swivel around to provide more seating in the living area.
Just before you enter into the rear bedroom you will find a half bath including a toilet, sink, linen cabinet, and overhead storage.
The walk through bedroom has a queen bed slide with nightstands on each side. In the rear of the coach is the master bath. There is a 36" corner shower and toilet, plus a wardrobe with bi-fold doors, sink with overhead cabinet, and wardrobe or washer and dryer along the rear wall, and so much more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 13595
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 37300 lbs |
| Dry Weight | 29900 lbs |
| Cargo Capacity | 7400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 45381 |
| Engine | Cummins ISB 360 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DT8HCJF4343 |
Ventana 3709 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


