Used 2017 Midwest Automotive Designs Daycruiser S6 Motor Home Class B - Diesel
For your next road trip, enjoy traveling in comfort and style with this Midwest Automotive Designs S6 class B diesel motor home. This model features a total of six captain's seats, and a comfortable sofa for two, plus enough space to fix a quick snack.
A 28" HD Samsung TV can be found right behind the driver and front passenger seat, and can easily be viewed from just about any location in the coach. Throughout this unit you will find ample overhead storage for all of your gear, plus convenient cup holders can be found throughout as well.
Along the door side, just behind one of the captain's seats, you will find the galley area. Here you have the added convenience of a single bowl sink, a refrigerator, and a microwave. Across from the galley there is a sofa that folds out into a bed at night, or whenever you need it.
Located in the very rear of this model you will find a toilet with overhead storage along one side. Along the opposite side there is a wardrobe for your clothing, and so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 243793
Chassis: Sprinter 3500 Extended
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 85324 |
| Engine | Mercedes Benz 3.0 L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Sprinter 3500 Extended |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| LP Tank Capacity | 18.9 |
| TV Info | 28" HD Samsung |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| VIN | WDAPF4CC4GP243793 |
Daycruiser S6 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


