Used 2017 Lance Lance Travel Trailers 1985 Travel Trailer
Rear bath, Front queen bed, U-shaped dinette slide out, Plus three wardrobes!
This 1985 Lance travel trailer features an open, spacious interior for a couple or a family of four! There is a rear bath, a front queen bed, a u-shaped dinette slide out, plus three wardrobes!
As you step inside you will notice the queen bed on the right. There are convenient shirt wardrobes on either side of the bed, and nightstands with a drawer, plus a privacy curtain too. You could also choose an optional sofa/queen bed instead.
There is a large slide out u-shaped dinette which will easily seat everyone comfortably. An entertainment center has been placed so that it faces the entire living space so no matter where you are at, in the large u-shaped dinette slide, laying in bed, or on the sofa bed if you chose it, you would have a great spot to enjoy the optional TV.
In the kitchen area you will find a single galley sink, a three burner range, and refrigerator. There are also overhead cabinets for storage, plus a flip-up counter extension.
The rear bath features a large wardrobe for clothing storage, a toilet, sink, and shower, plus so much more!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 20353
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 5700 lbs |
| Dry Weight | 4045 lbs |
| Cargo Capacity | 1655 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2-Way Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 3525 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 56YTT1826HL320353 |
Lance Travel Trailers 1985 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


