Used 2017 Lance 850 Truck Camper
SALE PRICE REFLECTS FINANCE DISCOUNTThe Lance 850 is the smallest of the Long bed truck campers, but it doesn't lack for comfort. This unit features a cabover queen size bed, a rear wet bath, and kitchen conveniences also!
Step inside the rear entry door and see how easy it would be for you to be on the move! There is a one piece fiberglass wet bath on your immediate left. Just outside the wet bath along the curb side there is a wardrobe for clothing.
On the right you will find a u-shaped dinette with table and overhead storage. The dinette can also be transformed into additional sleeping space if needed at night.
Cook up light meals and snacks in the 850 kitchen which includes a refrigerator for your perishables, a pantry with adjustable shelves, a three burner range, and double kitchen sink for easy cleanup. There are also plenty of overhead storage cabinets for your dishes and things. Add an optional microwave if you wish, or a slide out pantry.
Take a step up to the front cabover queen bed with storage cabinets in all four corners. You may also choose to add a 19" 12 volt TV, and so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $5,000
Sale Price: $29,999
Stock# H6185
| Sleeps | 5 |
| Length | 17 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 2426 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3-Way Upgraded Stainless Steel Door Panels |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 8 ft 11 in |
| Wet Weight | 2760 lbs |
| Center of Gravity Front | 34 in |
| Center of Gravity Rear | 62 in |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 173907 |
Lance 850 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


