Used 2017 Lance 650 Truck Camper
View all Lance Floorplans
2017 650 Features and Options
This Lance truck camper is perfect for any half ton pick-up truck with a 5' or 6' short bed. Model 650 features a rear corner bath, plus all of the amenities needed to enjoy spending time in your favorite locations!
Step inside using the rear door. The bath is to your immediate left and features a toilet and sink, plus overhead medicine cabinet.
On the right side of the camper you will enjoy plenty of seating at the u-shaped dinette with table. There are overhead cabinets in both upper corners for your things, and the dining space can easily become added sleeping space when needed at night.
Opposite the dinette you will find a single sink, and a two burner range with optional overhead microwave oven. There are also storage cabinets found both above and below the counter. A 3 cu. ft. refrigerator is located up a step to the space above the truck cab area on your right side. Here you will also find a comfortable queen size bed and wardrobe storage. There is a space in one corner where you can add an optional TV for enjoyment if you like, plus so much more!
Step inside using the rear door. The bath is to your immediate left and features a toilet and sink, plus overhead medicine cabinet.
On the right side of the camper you will enjoy plenty of seating at the u-shaped dinette with table. There are overhead cabinets in both upper corners for your things, and the dining space can easily become added sleeping space when needed at night.
Opposite the dinette you will find a single sink, and a two burner range with optional overhead microwave oven. There are also storage cabinets found both above and below the counter. A 3 cu. ft. refrigerator is located up a step to the space above the truck cab area on your right side. Here you will also find a comfortable queen size bed and wardrobe storage. There is a space in one corner where you can add an optional TV for enjoyment if you like, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Price:
$26,995
You Save: $7,000
Sale Price: $19,995
You Save: $7,000
Sale Price: $19,995
Michael Hohl RV
Location: Carson City, NV
Stock# CR2352
Location: Carson City, NV
Stock# CR2352
Stock# CR2352
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 650 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Dry Weight | 1694 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3-Way Upgraded Stainless Steel Door Panels |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 6 ft 10 in |
| Wet Weight | 1897 lbs |
| Center of Gravity Front | 21 in |
| Center of Gravity Rear | 57 in |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 173264 |
For more information
Contact Us
Lance 650 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


