Used 2017 KZ Spree Connect C323BHK Travel Trailer
JUST ARRIVED! PICTURES COMING SOON!
The dual entry Spree Connect C323BHK travel trailer by KZ offers TRIPLE slides, a rear bunkhouse, a kitchen island, and an outside kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left is a slide with a refrigerator, pantry, and a three burner range. Next to the range you will find a nice size pantry for your dry goods. The kitchen island provides extra counter space and a double sink for easy clean up. The slide along the road side has a sofa and dinette. Next to the dinette you will find an additional pantry. In the front of the living area there is a nice size entertainment center for your enjoyment.
The front bedroom has a queen bed, a wardrobe, additional storage, and a TV mount.
The bathroom offers a toilet, sink, shower, and a private entrance/exit outside.
In the rear your kids will enjoy the bunkhouse. There is a set of double bunks on a slide. The opposite side has a closet, entertainment center, and a bunk above.
You are also sure to enjoy the outside kitchen which has a two burner range, sink, and a refrigerator. The exterior pass thru storage compartment and trunk door, plus the 17' awning provide added conveniences.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 26U001B
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 7450 lbs |
| Cargo Capacity | 1350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4EZTL3223H8111772 |
Spree Connect C323BHK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


