Used 2016 KZ Spree Connect C260RKS Travel Trailer
PRICE INCLUDES ALL PREP & FREIGHT FEE'S - NO HIDDEN COST + FREE CAMPING!
If you are looking for a travel trailer with a rear kitchen, then you have found it in the C260RKS Spree Connect by KZ. This travel trailer also features a single slide.
Stepping inside the entrance, you will be in the rear of the travel trailer. To your left is a pantry, three burner range, and double kitchen sink. The slide has a refrigerator, sofa, and wardrobe. Across from the sofa is the dinette.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, corner shower, and a closet.
Inside the bedroom you will find a comfortable queen bed, two wardrobes, one on either side of the bed, and a TV mount.
Space is not a problem with all of the overhead cabinets as well as the exterior pass thru storage.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 38543A
Exterior Color: CREAM / FIBERGLASS
Interior Color: TAN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | CREAM / FIBERGLASS |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5180 lbs |
| Cargo Capacity | 1620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4EZTL2621G8110414 |
Spree Connect C260RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


