Used 2017 KZ Sportsmen Classic 151RB Travel Trailer
Looking for a slide out sofa and a front bed, this Sportsmen Classic 151RB travel trailer offers these features as well as much more!
As you enter the travel trailer, to your left there is a closet for your gear. Just past the closet you will find a bath with a toilet and a tub/shower.
Along the road side of the trailer, the sofa slide including table helps to give a more open feel about the travel trailer. The opposite side has a sink, two burner gas hot plate, and a refrigerator with TV above.
In the front you will find a 54" x 80" bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer as well as an exterior trunk door for outside storage.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $6,000
Sale Price: $13,999
Stock# LD205
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2530 lbs |
| Cargo Capacity | 970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2110 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4EZTK171XH4013658 |
Sportsmen Classic 151RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


