Used 2017 KZ Escape E191BH Travel Trailer
If a set of bunk beds, a booth dinette slide out, and a queen size bed are what you have been looking for, this Escape E191BH travel trailer by KZ completes your search!
As you enter to the left there is a kitchen sink and two burner range. On the opposite side you will find a booth dinette slide out, plus a refrigerator.
The bathroom is located in the rear of the travel trailer. You will find a sink, corner shower, and a toilet. Next to the bathroom area you will find a closet and a set of bunk beds for additional sleeping space for the kids or guests.
In the front of the travel trailer there is a 60" x 80" bed that fills the front wall of the trailer.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass through storage compartment near the front which provide plenty of room for your camping equipment, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# H4012853A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 446 lbs |
| GVWR | 4000 lbs |
| Dry Weight | 3233 lbs |
| Cargo Capacity | 767 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2787 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4EZTA1913H4012853 |
Escape E191BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


