Used 2017 KZ Durango Gold G384RLT Fifth Wheel
Island Kitchen, Large Bedroom
You will have everything you need to make your next camping trip fun and comfortable in this Durango Gold G384RLT. This fifth wheel by KZ features triple slide outs, a rear living area, a single sink in the master bedroom as well as in the bathroom, plus much more!
As you enter you will find that the combined kitchen and living area have dual opposing slide outs which help to open up the living space. The slide out along the curb side features recliners or you can choose optional theater seating, and a free-standing table with four chairs. The road side slide out has an entertainment center with TV, plenty of counter space, overhead cabinets, a three burner range, refrigerator, and a pantry.
Along the rear wall there is a deluxe sleeper sofa with overhead cabinets running the width of the fifth wheel. The double sink is located in the island, and along the interior wall you will find a closet that has been prepped for a washer/dryer, and an additional pantry for more canned or dry goods.
Step up the steps to the side aisle bath and front bedroom. In the bathroom there is a linen cabinet, a residential shower with seat, sink, medicine cabinet, and a toilet. A convenient second sliding door separates the bathroom from the front bedroom.
In the bedroom there is a slide out with a king bed or you can choose an optional queen, plus a closet. Across from the bed there is a sink and a large dresser, and along the front of the room you will find a full width wardrobe.
Outside along the curb side there is an 11' awning, and over the front half you can choose an optional 17' awning, plus more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# UT762468
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2530 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12250 lbs |
| Cargo Capacity | 2750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 9720 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 11' electric & 17' electric option |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4EZFV3824H6110351 |
Durango Gold G384RLT Reviews
-
Lovely
2017 Durango Gold G384RLT
What I liked most: At this point there is nothing I like about it.
What I'd improve: The service and the quality of the parts that are put into these things.9 years ago | Corey M. from Auburn, AL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


