Used 2017 KZ Connect C251RK Travel Trailer
If you are looking for a travel trailer with a rear kitchen, then you have found it in this KZ Connect C251RK. This travel trailer also features a large single road side slide, plus much more!
Stepping inside the entry, you will be in the rear of the travel trailer. To your left there is a pantry, three burner range, microwave, and a double kitchen sink. The road side slide has a refrigerator, jiffy sofa, and a wardrobe. Across from the sofa there is a booth dinette and TV mount.
The centrally located bathroom includes a toilet, sink, medicine cabinet, radius shower, and a closet.
Inside the front private bedroom you will find a comfortable queen bed, two wardrobes, one on either side of the bed, and a TV mount. You can close the accordion door for privacy if you like.
Space is not a problem with all of the overhead cabinets as well as the exterior pass through storage compartment.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $1,276
Sale Price: $13,999
Stock# 024142
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5180 lbs |
| Cargo Capacity | 1620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4690 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZTL2620H8024142 |
Connect C251RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


