Used 2017 KZ Connect C250BH Travel Trailer
A rear set of bunk beds and an outside kitchen are just two of the reasons you will enjoy this C241BHK Connect travel trailer by KZ on your next trip.
Stepping inside, you will find the front bedroom to your right through either of the sliding doors. The bedroom offers a comfortable queen bed and wardrobes on either side of the bed.
In the kitchen area you will find an angled double kitchen sink, three burner range, microwave, and a refrigerator. On the opposite side of the trailer there is a pantry, and a u-shaped dinette slide out. You can relax at the dinette and enjoy the optional TV on the interior front wall of the living/kitchen space.
The rear bathroom offers a toilet, tub, corner sink, and a medicine cabinet.
The rear set of 54" x 75" bunks is ideal for your kids and friends.
There are plenty of overhead cabinets throughout as well as an exterior pass through storage compartment, plus a trunk door for another added convenience. Don't forget to check out the outdoor kitchen which has a two burner cooktop, refrigerator, and a single sink.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 19423
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5120 lbs |
| Cargo Capacity | 1680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4430 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4EZTL2522H8066667 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


