Used 2017 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 29FK Travel Trailer
This Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer model 29FK features a front kitchen, a rear bedroom, and more!
Step inside and find a spacious interior due to the slide which includes a tri-fold sofa sleeper, and booth dinette. There is a 32" TV straight in the door along the interior wall. To the right of the door find a lounge chair, and the start of the kitchen appliances which includes a 7 cu. ft. refrigerator, and a three burner range. The counter continues along the front wall and features an angled double sink in the front curb side corner. There is plenty of prep space and storage both above and below the counter-top, and it ends with a pantry in the road side front corner.
A side aisle bath found to the left of the door along the road side includes a radius shower, a toilet, sink, and linen storage. There is also an entry into the bath from the rear bedroom for added convenience.
The private bedroom features a slide out residential size queen bed with overhead cabinets, a dresser, and a wardrobe, plus so much more.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 48187
Interior Color: Brown
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 940 lbs |
| Dry Weight | 7340 lbs |
| Cargo Capacity | 2660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" HD LED |
| Awning Info | electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT29F25H1533419 |
Sprinter Campfire Edition 29FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


