Used 2017 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 29BH Travel Trailer
Clear Title - Handyman Special
2017 Keystone Sprinter Campfire Edition 29BH
Clear Title
AS-IS Handyman Special
BunkHouse
STK: E234
This unit just arrived from auction and has NOT been inspected by a tech yet. We are unaware of any major damages. For more information call 660-885-5555 and ask for Matt, or 660-924-1196 Andy.
Come see why this Sprinter Campfire 29BH travel trailer by Keystone RV is perfect for your growing family! This model can comfortably sleep up to eight people, plus there are double slide outs, plus outside you will find an outdoor kitchen and TV.
As you enter this model, to your left there is a set of bunk beds with sleeping space for three people. Also in the rear of this trailer there is a bathroom with a sink, a toilet, and radius shower.
The combined kitchen and living area feature a slide out with a sleeper sofa and a dinette. Come relax at the sofa and enjoy meals around the dinette, plus at night you can easily convert this area into additional sleeping space.
Along the door side of the trailer you will find a large pantry for all of your canned goods, a 32" HDTV, and a refrigerator. Easily fix your favorite meals at the three burner range, and then clean up in the large sink along the interior wall. Plus there are overhead cabinets for your dishes and things.
The front bedroom features a slide out residential queen bed with overhead cabinets along the road side wall. Across from the bed there is a dresser, and along the front wall you will find plenty of storage space with the wardrobe and closet.
Enjoy more time outdoors with your family, while grabbing a quick snack at the exterior kitchen. You will find a refrigerator, a two burner cook-top, and a 32" HDTV which makes your outdoor movie night complete!
So now you just need to gather your family, your camping gear, and set out to your favorite campsite!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# E234
Interior Color: Alder, Ashford, Pumice
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Alder, Ashford, Pumice |
| Hitch Weight | 1020 lbs |
| Dry Weight | 7737 lbs |
| Cargo Capacity | 2263 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" HDTV, Ext. 32" HDTV |
| Awning Info | electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT29B24H1532865 |
Sprinter Campfire Edition 29BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


