Used 2017 Keystone RV Springdale M-225RB Travel Trailer
This 225RBWE Spingdale travel trailer by Keystone RV features a single u-shaped dinette slide and an outdoor kitchen for your convenience.
Before stepping inside take a look at the exterior kitchen. It features a refrigerator, two burner stove top, and a sink for easy cleanup. This feature is perfect for those who enjoy cooking and eating outdoors.
As you step inside you will see that there is also a full kitchen inside. You will have plenty of storage in the pantry provided, plus overhead cabinets for dishes and things. Enjoy preparing meals and snacks for your family with a three burner range, refrigerator, and large sink which makes cleanup a cinch!
Dine comfortably on the u-shaped slide out dinette which can easily become more sleeping space at night. This provides a little more space inside with the slide and also provides plenty of space for everyone to sit and enjoy a meal, a board game, or just hanging out watching TV with an entertainment center nearby.
Just inside the front door to the right there is a bedroom with queen bed. There are accordion doors on either side of the entertainment center for a bit more privacy. You will also find storage on either side of the bed.
Tucked in the rear corner is a complete bath with angled shower, toilet and sink.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# NXS035B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 5654 lbs |
| Cargo Capacity | 1986 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| VIN | 4YDT22520HG101990 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


