Used 2017 Keystone RV Springdale 303BH Travel Trailer
Lots of space, a bunkhouse for the kids, an outdoor kitchen and entertainment center for the chef in the family, dual entry doors, and so much more makes this Keystone Springdale travel trailer perfect for a larger family to enjoy.
Model 303BH features an outdoor kitchen and entertainment center beneath the curbside bunk. The perfect feature for those who enjoy cooking and dining outside. There is a single sink, refrigerator, storage, and more.
Right next to the camp kitchen head in one of the two entry doors. This one leads right into the full bath featuring a tub/shower, toilet, and vanity with sink. This makes accessing the bath easy from outside. No running all through the trailer just to use the bathroom.
The rear bunkhouse features a bunk above a Fun Lounger slide out on the right side. There is also a bunk above an entertainment center opposite.
Just outside the bunkhouse there is a pantry for dry good storage. It sits next to a slide out u-shaped dinette and tri-fold sofa with overhead storage. The kitchen is featured on the opposite side just to the left of the main entry door. In the kitchen area you will find a large sink, counter space, three burner range, and a refrigerator. Plus there is plenty of overhead storage for all of your dishes and things.
In front find a queen bed with nightstands and shirt closets, plus overhead storage. The LCD TV and entertainment center in the living space is just off the foot of the bed and offers curtains on either side that can be pulled to give a little more privacy in the front bedroom area at night.
You will also like the front pass-through storage compartment featuring space for all of your outdoor camping gear, and so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 10066
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 7925 lbs |
| Cargo Capacity | 1845 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD, Ext. TV |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 44DT3032XH3150268 |
Springdale 303BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


