Used 2017 Keystone RV Residence 40LOFT Destination Trailer
Double the Living, Triple the Slides: Your Seasonal Sanctuary Awaits.
Whether you're looking to establish a permanent retreat on your own private land or upgrading your favorite seasonal campground spot, the Keystone Residence 40LOFT is designed to provide a true residential experience.
Triple slide outs, two entry doors, plus a loft...what more could you ask for in this destination trailer by Keystone RV? You will immediately feel at home with all of the basic amenities throughout the 40LOFT Residence.
Enter through the patio doors, and you will find yourself in the combined kitchen and living area. Here there are dual opposing slide outs which help to open up the living space. Along the door side the slide out features a free-standing table and theatre seating plus an overhead cabinet. The slide out along the opposite side of the room features a refrigerator, a three burner range, overhead cabinets, a large pantry, plus an entertainment center with a HDTV.
Along the front of the room there is a sofa sleeper and two end tables. You are sure to enjoy the extra counter space plus the double sink located at the island, and along the interior wall there is more counter space and an overhead cabinet.
The bathroom features a linen cabinet, a corner shower, sink, and a toilet.
Head up the steps to the loft. Here you will find two bunk mats with a nightstand between. Along the wall across from the mats there is a space that has been prepped for a TV and an additional nightstand.
The master bedroom has a slide out for added space in the room. Here you will find a bed with an overhead cabinet, and along the rear wall there is a wardrobe, a dresser, plus a closet that has been washer/dryer prepped for your convenience. The bedroom also has a private entry door which leads outside, and more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 60182
Interior Color: Amber, Bridge Water, Sea Mist
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 3 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Amber, Bridge Water, Sea Mist |
| Hitch Weight | 1770 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 12430 lbs |
| Cargo Capacity | 1570 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | 3 Flat screen TV's |
| Awning Info | Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT40L21HW160182 |
Residence 40LOFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


