Used 2017 Keystone RV Premier Ultra Lite 31BKPR Travel Trailer
2 Slideouts / Bunkhouse / Outside Kitchen / Mid Kitchen / Private Queen Bedroom
An outside kitchen, a rear bunkhouse, dual entry bath, and a front bedroom are just a few of the standard features you are sure to enjoy on your next camping trip in the Premier Ultra Lite 31BKPR.
As you enter the travel trailer, straight ahead you will find the main entrance to the bathroom. There is an angled shower, sink, toilet, and linen storage. A second entrance from the front bedroom provides an added convenience.
There is a queen bed, dual wardrobes, overhead storage above the bed, and a laundry chute in the front private bedroom.
Heading towards the rear of the trailer, the main living space includes a large slide out booth dinette and tri-fold sofa along the curb side wall. On the opposite side you will find an entertainment center, refrigerator, three burner range, and a double sink in the corner, plus overhead cabinets for your dishes and things.
The rear bunkhouse includes a walk-in closet/pantry, a slide out including futons below a flip over bunk along the road side wall, and a bunk above a wardrobe and a ladder on the opposite side. The kids or guests are sure to love their private space.
Along the exterior you will find an outdoor kitchen with a refrigerator, sink, overhead storage, and a two burner cooktop for the outdoor chef in the family. Plus the handy pass-through storage compartment provides added space for your gear.
*NOTE: There is a soft spot in the flooring near the door to the bunkroom. The awning's power function is inoperable but does work manually.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# HD427234
Interior Color: Saddlebrook, Gunmetal
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Saddlebrook, Gunmetal |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| Dry Weight | 6635 lbs |
| Cargo Capacity | 2125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LED |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
Premier Ultra Lite 31BKPR Reviews
-
Cheap craftmanship
2018 Premier Ultra Lite 31BKPR
What I liked most: Can’t say I like much of anything now that I have spent a month in it poorly made, furnace has quit working, sensors clog quickly poorly insulated, bezel on vent already broke, and nails piping out.
What I'd improve: Honestly the whole thing needs to be gone through.7 years ago | Joe F. from Osakis, MN
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


