Used 2017 Keystone RV Outback Ultra Lite 278URL Travel Trailer
Queen Bed! Corner Shower!Start your next camping adventure with this Outback Ultra Lite 278URL travel trailer by Keystone. A few favorite features include a rear living, single slide out in the living/kitchen area, dual entry, and an outside kitchen.
Before you enter this model, be sure to check out the outside kitchen which has an outdoor sink and two burner cooktop which any chef would love.
As you enter the main entrance, to your left are two lounge chairs with an end table between and overhead storage above. Along the road side wall there is a slide out sofa sleeper with cabinets above, and a booth dinette.
The kitchen area has an angled sink, three burner range, overhead cabinets, refrigerator, and a pantry for your non-perishables along the curb side wall. The entertainment center is on the outer angled bathroom wall facing the living and kitchen area for easy viewing.
You will find a radius shower, sink, and toilet in the bathroom.
The front bedroom features a queen bed, dual wardrobes, and overhead storage. The second entry from outside is in the bedroom making this an added convenience.
The exterior pass through storage compartment makes loading and unloading your outdoor gear a breeze!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $13,390
Sale Price: $14,991
Stock# HB451854
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 5610 lbs |
| Cargo Capacity | 1980 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" HDTV |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT27822HB451854 |
Outback Ultra Lite 278URL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


