Used 2017 Keystone RV Hideout 38FQTS Destination Trailer
Let this Hideout 38FQTS destination trailer by Keystone be your home away from home. With TWO bedrooms, a bath and a half, and triple slide outs there is plenty of space for your family to enjoy.
Enter through the sliding glass patio doors and find straight ahead a bathroom with a sink, radius shower, toilet, and sliding door which leads into the front bedroom.
The front bedroom has a queen bed, closet, overhead storage, and slide with a wardrobe and linen cabinet for towels or toiletries.
The kitchen area has an angled double sink, three burner range, overhead cabinet for dishes, a refrigerator for your perishables and a pantry for dry goods. On the opposite side of the trailer you will find a slide out with an optional tri-fold sleeper sofa, and u-shaped dinette. Next to the slide there is storage and an entertainment center.
In the rear of this model you will find a full size bedroom with a queen slide out bed. Opposite of the bed there is a wardrobe and a private entry/exit door which leads outside. You will also find a convenient half bath off this room, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 791-25A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| Dry Weight | 9585 lbs |
| Cargo Capacity | 1775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Two Queen Beds |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT38F27H7208050 |
Hideout 38FQTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


