Used 2017 Keystone RV Hideout 281DBS Fifth Wheel
"Embark on Your Dream Trip: Receive 1 Year RV Complete and Free Camping Today!"
Enjoy camping with your family and a few friends in this spacious Keystone Hideout fifth wheel model 281DBS featuring a rear set of bunk beds for the kids, a large slide for added interior space, and an outdoor kitchen for the chef in the family to enjoy!
Check out the outside kitchen before heading inside. Here you will enjoy preparing meals easily with a pull-out sink and two burner cook-top. There are also overhead cabinets and a small refrigerator.
On the inside you will also enjoy cooking. This Hideout kitchen provides you with a double sink for easy cleanup, a three burner range, refrigerator, and a pantry, plus plenty of overhead storage for dishes and things.
Opposite enjoy ample seating with a u-shaped dinette and optional tri-fold sleeper sofa slide including overhead storage. These can both accommodate added guests when needed at night by simply converting them. Opposite the sofa find a entertainment center for your inside enjoyment.
The rear left corner set of 52" x 74" bunk beds and closet provide space for your kid or friends. Next to the bunks there is a full bath including a shower, toilet, and sink.
Back to the main entry door head right up the step to a front master bedroom and half bath. You will find a queen size bed, shirt closets and nightstands, plus entry into a half bath with a toilet and sink, plus more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# UT220417
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1615 lbs |
| Dry Weight | 8065 lbs |
| Cargo Capacity | 2535 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDF28126H7205390 |
Hideout 281DBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


