Used 2017 Keystone RV Hideout 27DBSWE Travel Trailer
An outside kitchen, a set of double size bunk beds, a U-Niversal dinette, and a front private bedroom are a few of the highlights in this Hideout travel trailer by Keystone.
As you step inside model 27DBSWE to your right there is a front bedroom featuring a queen bed, dual closets, overhead storage, and curtains for privacy.
The main living and kitchen area feature an entertainment center along the interior wall, and a U-Niversal u-shaped dinette plus tri-fold sofa within the road side slide out. This is a great place to eat meals, relax, and even sleep at night.
On the opposite side you will find a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and walk-in pantry for all your camping cooking needs until you head outside. There is an outdoor kitchen including a refrigerator, counter space, storage, plus a sink and two burner cook-top. Now it's time to get cooking!
There is a rear set of double bunk beds with a ladder next to the full bath. You will find a tub/shower, toilet, and sink for your convenience, plus more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# PB2545
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| Dry Weight | 6348 lbs |
| Cargo Capacity | 1382 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT27D22HN203592 |
Hideout 27DBSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


