Used 2017 Keystone RV Hideout 26LHSWE Travel Trailer
**STOCK PHOTOS, CALL FOR PHOTOS OF EXACT UNIT**
View all Hideout Floorplans
2017 26LHSWE Features and Options
This Keystone Hideout LHS travel trailer 26LHSWE offers a spacious way to travel with a larger family. This unit features a set of double size bunk beds, a large single slide out for added interior space, and all of the amenities you need to enjoy spending time away from home.
Step inside and notice the front bedroom area behind curtain closures on either side of the entertainment center straight in the door. There is a queen size bed with dual closets for your clothes, plus overhead storage as well.
The slide out opposite the door side features a sofa and booth dinette. There is storage above the sofa and both can quickly be made into sleeping space for one extra guest.
To the left of the entry door you will find the kitchen area which allows you to prepare and cook food for your family. There is an angled counter with double sink, a three burner range, refrigerator, and a food pantry. You will also find ample storage for dishes and things in the overhead cabinets and lower cupboards and drawers.
In the rear you will find a set of double size bed bunks along the road side with a ladder for easy access to the top bunk. A curtain can be closed for more privacy at night if you like. The opposite corner features a complete bath including a tub/shower, toilet, and corner sink, plus so much more!
Step inside and notice the front bedroom area behind curtain closures on either side of the entertainment center straight in the door. There is a queen size bed with dual closets for your clothes, plus overhead storage as well.
The slide out opposite the door side features a sofa and booth dinette. There is storage above the sofa and both can quickly be made into sleeping space for one extra guest.
To the left of the entry door you will find the kitchen area which allows you to prepare and cook food for your family. There is an angled counter with double sink, a three burner range, refrigerator, and a food pantry. You will also find ample storage for dishes and things in the overhead cabinets and lower cupboards and drawers.
In the rear you will find a set of double size bed bunks along the road side with a ladder for easy access to the top bunk. A curtain can be closed for more privacy at night if you like. The opposite corner features a complete bath including a tub/shower, toilet, and corner sink, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$19,486
Bretz RV & Marine
Location: Liberty Lake, WA
Stock# 101393
Location: Liberty Lake, WA
Stock# 101393
Stock# 101393
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 26LHSWE Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
For more information
Contact Us
Hideout 26LHSWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


