Used 2017 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 26RBIWE Travel Trailer
View all Cougar Half-Ton Series Floorplans
2017 26RBIWE Features and Options
You will love camping in this Cougar 1/2 Ton Series travel trailer by Keystone RV featuring a rear bath layout, two nice slides for added interior space, and a convenient kitchen island, plus more!
Step inside model 26RBIWE and enjoy the wide open concept feel with opposing slides fully extended. There is a front bedroom with queen bed including dual wardrobes, headboard storage, and a laundry chute for your dirty clothes.
Straight in from the door find an entertainment center along the interior wall. A slide out booth dinette and hide-a-bed sofa with storage above for seating and added sleeping space if you need it too.
The kitchen is found to the left of the main entry door and features a slide out refrigerator, a three burner range, and counter with overhead storage. The island off center features a large sink, and added counter space. There is a large pantry just off the slide for all of your food storage needs.
The very rear of this unit features a full bath with shower, toilet, sink and linen cabinet.
You will also enjoy all of the exterior storage with the front pass-through compartment, plus so much more!
Step inside model 26RBIWE and enjoy the wide open concept feel with opposing slides fully extended. There is a front bedroom with queen bed including dual wardrobes, headboard storage, and a laundry chute for your dirty clothes.
Straight in from the door find an entertainment center along the interior wall. A slide out booth dinette and hide-a-bed sofa with storage above for seating and added sleeping space if you need it too.
The kitchen is found to the left of the main entry door and features a slide out refrigerator, a three burner range, and counter with overhead storage. The island off center features a large sink, and added counter space. There is a large pantry just off the slide for all of your food storage needs.
The very rear of this unit features a full bath with shower, toilet, sink and linen cabinet.
You will also enjoy all of the exterior storage with the front pass-through compartment, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$18,500
Country Motorhomes
Location: Mount Vernon, WA
Stock# 25
Location: Mount Vernon, WA
Stock# 25
Interior Color: Vineyard, Platinum, Cashmere
Stock# 25
Interior Color: Vineyard, Platinum, Cashmere
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 26RBIWE Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Vineyard, Platinum, Cashmere |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 6399 lbs |
| Cargo Capacity | 1401 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
For more information
Contact Us
Cougar Half-Ton Series 26RBIWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


