Used 2017 Itasca Ellipse Ultra 42QL Motor Home Class A - Diesel
42 foot Class A Diesel - Cruise in LuxuryStep inside this luxurious Ellipse Ultra class A diesel coach by Itasca. Model 42QL features one and a half baths, a king size bed, triple slides with one full wall slide, a fireplace, plus the pull-out Tailgate Package that includes a single burner induction range top, steel counter, refrigerator/freezer, and more!
As you enter in front of the passenger cab seat and look back you will see a wide open interior with a full wall slide on the road side behind the driver's seat, and a large slide out on the curb side too.
On the right find a L-shaped extendable sectional sofa that is 52" x 76" with an ottoman included. On the opposite side in the living area the full wall slide begins with a corner entertainment center including a TV featuring a fireplace below. There is also a pull-out flip-up table, and recliner. With the two cab seats that swivel around there is ample seating for everyone to enjoy.
The kitchen and dining area is next with a few appliances being nestled into the second half of the sectional sofa slide out. You will find a pull-out island, plenty of counter space, a three burner range, microwave/convection oven, drawer style dishwasher, overhead storage, second tier counter on the curb side, and a double kitchen sink. A residential refrigerator and pantry are just beyond the extendable dining table and chairs across the unit in the full wall slide out.
There is a convenient half bath on the curb side that features a toilet, sink, and linen cabinet.
A sliding door can easily section off the bedroom area. The room is just passed the half bath which includes a king bed slide out, nightstands on either side of the bed, plus overheads storage on the curb side. There is plenty of wardrobe storage opposite along with a TV within the full wall slide that ends with the second wardrobe.
A rear full bath offers a toilet, BIG shower, a linen cabinet that slides out into the room, a vanity with sink and overhead storage, plus a washer and dryer for added convenience. So there is no need to return home with loads of dirty laundry.
On the outside you can enjoy the pull-out Tailgate Package with all its features, plus much more inside and outside this coach!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $15,008
Sale Price: $184,987
Stock# C16079
Chassis: Maxum
Exterior Color: 4 Full Body & 3 Premium Full B
Interior Color: After Hours, Cosmopolitan, Dec
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | After Hours, Cosmopolitan, Dec |
| Exterior Color | 4 Full Body & 3 Premium Full B |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 45660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 91483 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Chassis | Maxum |
| VIN | 4UZFCUCY4FCGF7363 |
Ellipse Ultra 42QL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


