Used 2017 Heartland Mallard 312 Travel Trailer
You will love everything about this travel trailer, from the single slide out to the two entry doors, as well as the double queen bunk bed. This Mallard 312 by Heartland RV will be calling your name!
Enter through the front entry door, and you will find yourself in the combined living and kitchen area. Along the door side there is an angled double sink, a three burner range, an overhead cabinet, and a refrigerator. Next to the refrigerator you will find an entertainment center. Along the roadside the slide out features a u-shaped dinette and a sofa. Near the slide out there are a few different storage areas.
The front bedroom features a queen bed, two wardrobes, and an overhead cabinet for your personal belongings.
In the left rear corner of the trailer there is a bathroom with a sink, medicine cabinet, toilet, and a shower. You will also find a convenient door which leads outside.
The opposite corner of the trailer has a set of queen bunk beds, so now you can bring along a few extra friends on your next camping trip.
Outside there is a two burner range and a sink, plus extra counter space which is nice for meal or snack prep, and more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $12,004
Sale Price: $12,995
Stock# 2567
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3621HE341929 |
Mallard 312 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


