Used 2017 Fleetwood RV Mallard M25 Travel Trailer
Dual Entry, Electric Tongue Jack, Theater Seating, Booth Dinette.
Living & Sleeping Areas
-
Front queen bed with storage around/underneath
-
Slide-out living area with theater seating and booth dinette for dining and extra bed space
-
Entertainment center opposite seating
Kitchen
-
Rear kitchen layout (refrigerator + range + sink along rear wall)
-
Double-door refrigerator (~6 cu ft) for food storage
-
Three-burner range with oven and overhead cabinetry
-
Double bowl sink with high-rise faucet
Bathroom
-
Side-aisle bath with corner shower, toilet, sink & medicine cabinet
Comfort & Convenience
-
Ducted A/C with arched “airy” ceiling for better airflow & headroom
-
Heated & enclosed underbelly (improves cold-weather camping)
-
Power stabilizer jacks (on many units)
-
Central electric panel with GFI outlets
-
Stereo system (AM/FM/CD/DVD) prewired speakers
-
TV hookup location (TV often not included)
Construction & Build
-
6-side aluminum construction for durability
-
4? fully walkable vacuum bonded roof for strength and easier maintenance
-
2? laminated floor & sidewalls for insulation and rigidity
-
Leaf-spring suspension with E-Z lube hubs
-
Wide Trax axle system (most units)
Comfort & Storage
-
Night shades and tinted safety glass windows
-
Under-bed storage for gear
-
Overhead cabinets throughout for organized storage
-
Pass-through (insulated) exterior storage (varies by unit)
Safety & Convenience
-
Smoke, propane & carbon monoxide detectors
-
Fire extinguisher included
-
Electric awning with exterior LED lights on many units
-
Spare tire & carrier
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 104457A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5868 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3129HE341703 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


