Used 2017 Heartland Cyclone 3513JM Toy Hauler Fifth Wheel
If you are looking for 13' of cargo space, dual entry, a loft, and a bath and a half, plus all the amenities you need to relax after a day on your toys then take a look at this Heartland Cyclone 3513JM toy hauler fifth wheel.
This model features a rear ramp door to make loading and unloading a breeze. The electric queen bed with convertible sofas allows you to take along a few family members or friends! You will also appreciate the loft for an additional sleeping space, and the side man door for quick access to your toys or the half bath.
Enter the main living area to find a kitchen on your left, and a slide out sofa on your right. There is a peninsula with a large kitchen sink, and a road side slide out including a three burner range and refrigerator. You will find storage along the interior wall.
Step up to the side aisle bath including a shower with seat, a toilet, and sink. Pass all the way through with a convenient second door to the front master bedroom which features a king bed with storage on either side. There is also a slide out linen cabinet, a wardrobe with drawers and counter area, and an area that has been washer and dryer prepped, plus much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UT260586
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3240 lbs |
| GVWR | 17000 lbs |
| Dry Weight | 14164 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R16-E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Four Door Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 14000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | Living Room 55" LCD HDTV Flat Screen, Bedroom 32" TV, Garage 40" TV, Outside 40" TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 5SFCG3927HE331054 |
Cyclone 3513JM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


