Used 2017 Gulf Stream RV Ameri Lite Super Lite 188 RB Travel Trailer
View all Ameri Lite Super Lite Floorplans
2017 188 RB Features and Options
This Gulf Stream Ameri-Lite Super Lite travel trailer model 188RB is the perfect unit for a couple that enjoys an adventure. This unit features all of the basics to provide you with stress free camping!
Step inside to find a queen flip-up bed with dual nightstands, and an overhead storage shelf for your things.
To the left of the main entry door enjoy dining at the booth dinette which also includes overhead storage. Opposite the dinette you will find a refrigerator beneath the counter-top, a single sink, and a two burner cook-top with overhead microwave oven. There is also a pantry for all of your food storage and/or clothing storage needs.
The rear bath layout offers a tub/shower with skylight, a toilet, and a vanity with sink plus overhead medicine cabinet.
You will also love the front pass-through storage compartment for all of your exterior camping gear, and so much more! Add the optional 16,000 BTU furnace to this unit and extend your camping season a little longer!
Step inside to find a queen flip-up bed with dual nightstands, and an overhead storage shelf for your things.
To the left of the main entry door enjoy dining at the booth dinette which also includes overhead storage. Opposite the dinette you will find a refrigerator beneath the counter-top, a single sink, and a two burner cook-top with overhead microwave oven. There is also a pantry for all of your food storage and/or clothing storage needs.
The rear bath layout offers a tub/shower with skylight, a toilet, and a vanity with sink plus overhead medicine cabinet.
You will also love the front pass-through storage compartment for all of your exterior camping gear, and so much more! Add the optional 16,000 BTU furnace to this unit and extend your camping season a little longer!
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$13,995
You Save: $4,018
Sale Price: $9,977
You Save: $4,018
Sale Price: $9,977
Chesaco RV
Location: Okeechobee, FL
Stock# 10714-A
Location: Okeechobee, FL
Stock# 10714-A
Stock# 10714-A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 188 RB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| Dry Weight | 3010 lbs |
| Cargo Capacity | 850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1NL1GTH21H1125144 |
For more information
Contact Us
Ameri Lite Super Lite 188 RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


