Used 2017 Grand Design Solitude 369RL Fifth Wheel
Enter this Solitude fifth wheel 369RL by Grand Design and be amazed at the wide open space you see with dual opposing slides in the combined kitchen and living area.
Straight in the door there is a hutch with a counter area, overhead cabinets and lower cabinet storage. A slide out free standing dinette and chairs plus theater seating for two is along the curb side wall.
Enjoy the tri-fold sofa along the rear wall featuring overhead cabinets and end tables. The entertainment center is located in the road side slide featuring an entertainment center including a LED TV with fireplace below. Along with the entertainment center there is also a large pantry for storing dry goods, a three burner range, microwave, counter space, and an 18 cu. ft. refrigerator. The convenient kitchen island provides a bit more counter space and dual sinks making cleanup and food prep a breeze. You may choose an optional dishwasher if you like.
Head towards the front and notice the convenient coat closet on the left as you head up the steps to the top where you will find a full bath including: a toilet, vanity with vessel sink, linen cabinet, and shower with a seat and skylight.
Continue down the hall to the front master bedroom to a king size bed slide, pull-out ottoman at the foot of the bed, dresser opposite the bed, and a walk-in closet with shirt storage on one side and a space prepped for a washer and dryer if you choose.
You will appreciate the exterior unobstructed pass-thru storage when loading and unloading your outdoor gear, and the universal docking station as well.
If you want you can choose a residential refrigerator with this same floorplan layout by selecting model 369RL-R.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 214544A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2575 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 12650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 573FS3824H1106526 |
Solitude 369RL Reviews
-
Love the kitchen island
2016 Solitude 369RL
What I liked most: One of the best looking and most useful kitchen islands I have seen. It has plenty of storage with 3 rounded shelves, 4 drawers, 2 cabinets. It also has a dishwasher one the opposing end, a very large counters space, and of course a sink to top it all off. The bathroom has a good amount of counter space and a cool bowl style sink, the cabinets overall are surprisingly deep. I like how the wardrobe in the bedroom is lighted so you can see what you have to wear for the day.
What I'd improve: Add a power outlet to the other shelf of the couch since only one side has one.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


