Used 2017 Grand Design Solitude 360RL Fifth Wheel
Center Island! Tri-Fold Sofa!
View all Solitude Floorplans
2017 360RL Features and Options
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Sale Price:
$29,895
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R108000
Location: Middlebury, IN
Stock# R108000
Stock# R108000
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 360RL Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2700 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 93 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 4-Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 14000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR LED, BR LED, Ext. LED |
| Awning Info | electric |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 573FS4129H1108000 |
For more information
Contact Us
Solitude 360RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


