Used 2017 Grand Design Imagine 2500RL Travel Trailer
Appointments available, schedule yours today and find your away 704-750-7295
2017 Grand Design Imagine 2500RL
Exterior & Construction
-
Gel-coated fiberglass exterior.
-
One-piece roof membrane with a long warranty.
-
Laminated aluminum framed walls, roof, slide & end walls (often R-7 or better insulation)
-
Laminated main floor (higher insulation value)
-
Heated & enclosed underbelly; insulated dump valves in many units.
-
Utilities & Power
-
20-lb LP bottles (2)
-
Power tongue jack
-
Backup camera prep
-
Exterior speakers, black tank flush, solar power inlet in many units.
Interior & Comfort
-
Rear living area layout: tri-fold sofa (or optionally theatre seats), overhead storage.
-
U-shaped dinette in the slide out.
-
Kitchen: 3-burner range with oven, microwave, refrigerator (double door in many units)
-
Walk-through bathroom between living/kitchen and front bedroom, with a residential walk-in shower & skylight.
-
Master bedroom in front: queen bed (60×80 in many units), wardrobes on each side, overhead storage.
Insulation, Warm-Weather & Cold-Weather Use
-
Packages / options to improve insulation and make it more usable in different weather: Ultimate Power Package (LED lighting, electric awning w/ LED, etc.), Four-Season Protection Package (heated underbelly, insulated front cap, roof, etc.)
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 99843A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 581 lbs |
| GVWR | 7495 lbs |
| Dry Weight | 5857 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 573TE3028H6600476 |
Imagine 2500RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


