Used 2017 Four Winds RV Four Winds 31E Motor Home Class C
This is the perfect class C coach for a larger family. Thor Motor Coach's Four Winds 31E bunkhouse model will be a hit with you and your children!
As you enter you will see a 68" jackknife sofa to your immediate right featuring comfortable seating during the day and it can easily be made into sleeping space at night. There is a Dream dinette opposite that is part of the full driver's side slide. Next to the dinette is a large kitchen sink with overhead storage, a three burner range with microwave oven above, plus a refrigerator and pantry are across the unit to the left of the entrance door.
As you move toward the back you will find a side aisle bath on your left. The bath features an angled shower, toilet and sink. The bath offers dual entry with a pocket door leading directly into the rear bedroom.
Across the hall from the bath is a set of bunks for the kids that are 27" x 72". The bunks are also part of the slide out which continues on in the bedroom with a closet, dresser, and 32" LED TV.
Opposite the slide in the bedroom you will find a queen size bed with nightstands on both sides.
Back up front there is a cab over bunk that is 54" x 96" which provides additional sleeping when you need it. There is also a 40" LED TV with swivel base and more.
Outside you can even choose to have an optional exterior 32" LED TV, and much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 9CR656
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 65484 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13000 btu |
| Basement Storage | 62.4 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 40" Swivel LED TV, Bedroom 32" LED TV, Bunk Bed Area (2) 13" LED TV's, Optional Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 10'6" Power, Slide Out Room Topper |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 1FDXE4FS5HDC39656 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


