Used 2017 Forest River RV XLR Hyper Lite 29HFS Toy Hauler Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
The XLR Hyper Lite 29HFS toy hauler travel trailer by Forest River features a u-shaped dinette and a single slide out.
As you enter to the left you will find along the curb side wall a double kitchen sink, a two burner cook-top, refrigerator, and pantry. The opposite side features a slide out with a u-dinette, or in place of the dinette you can choose an optional three recliner sofa. Adjacent to the slide out there is a monster pantry which is ideal for storing all of your dry and canned goods. Along the front of the living area you will find an entertainment center.
The walk-through bathroom features a tub/shower and toilet along the road side, and a closet with vanity and sink along the curb side.
The rear garage offers plenty of room and features a spring assist ramp door to make loading and unloading all of your toys a snap. There is so much space for your toys and gear here. For additional sleeping space you may want to add the optional electric bed and below there is a pass-through dinette.
In the front of model 29HFS you will find a queen bed with two wardrobes, one on either side, and an overhead cabinet above the head of the bed for more storage, plus much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UT13215
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 1124 lbs |
| Dry Weight | 7282 lbs |
| Cargo Capacity | 2642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 63 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TXLE24JF164218 |
XLR Hyper Lite 29HFS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


