Used 2017 Forest River RV Wildwood X-Lite 241QBXL Travel Trailer
FRESH IN ON TRADE!Enjoy your time away from home while camping in the Wildwood X-Lite 241QBXL travel trailer by Forest River. This model features a rear bath and a front bedroom.
Stepping inside the travel trailer, to the left is a dinette. Here you can enjoy your meals, and at night the dinette easily converts into additional sleeping space. Above the dinette you will find a TV hookup. Straight ahead of the entrance is a comfortable sofa. The side opposite of the entry door has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
Located in the rear of this travel trailer is the bathroom. Inside you will find a sink, medicine cabinet, toilet, and a radius shower.
Proceeding toward the front, is the bedroom. Inside you will find a comfortable queen bed, two wardrobes, and a shelf where you can store books or other items.
Outside you will find a 14' awning which allows you to spend a bit more time enjoying the outdoors while being protected from the sun, and more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $3,990
Sale Price: $18,997
Stock# ERP9A
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 499 lbs |
| Dry Weight | 4173 lbs |
| Cargo Capacity | 3326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | 1 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDZ26H7354691 |
Wildwood X-Lite 241QBXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


