Used 2017 Forest River RV Wildwood X Lite FS 185RB Travel Trailer
With the Wildwood X-Lite FS 185RB travel trailer by Forest River you will find that this model has a rear bath, and a front bed.
As you enter the travel trailer, to the left there is a wardrobe. To the right of the entrance you will find a dinette. Across from the dinette there is a pantry, two burner range, sink, microwave, and refrigerator.
The bathroom offers a toilet and a tub/shower.
In the front of the trailer you will find a queen bed and a nightstand.
There are overhead cabinets throughout the trailer that you are sure to enjoy as well as exterior storage, plus more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 53987
| Sleeps | 4 |
| Length | 19 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 328 lbs |
| Dry Weight | 2900 lbs |
| Cargo Capacity | 928 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| VIN | 4X4TWDU12H7353987 |
Wildwood X Lite FS 185RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


