Used 2017 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 25RKHL Fifth Wheel
"Your Ultimate RV Experience Starts Here: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping!"
This rear kitchen model is easy and functional to camp in. Once you step foot inside this Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 24RKHL travel trailer by Forest River, you won't go back to any other recreational vehicle!
Enter through the main door and find yourself in the kitchen area. Along the rear wall there is a refrigerator, three burner range, l-shaped counter, overhead cabinets, and a double kitchen sink.
The single slide has a tri-fold sofa with a pantry. On the opposite side of the trailer you will find a dinette with an overhead cabinet, and a TV.
In the side aisle bathroom there is a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet. A linen cabinet is outside the bathroom door.
As you enter into the front bedroom notice the queen bed, overhead cabinets, and two nightstands plus a laundry chute. You will also find a private entry/exit door from the bedroom leading outside.
You can easily bring along all of your extra camping gear and stow it in the pass through storage area. Enjoy the shade of the 16' awning, and much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT490133
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| Dry Weight | 5363 lbs |
| Cargo Capacity | 2222 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4FWBA20HV700453 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


