Used 2017 Forest River RV Wildwood FSX 196BH Travel Trailer
Come check out the Wildwood X Lite FS 196BH travel trailer by Forest River. This model is ideal for a family of five or six, and features a rear set of bunk beds!
As you enter the trailer, to the right there is a bed with a wardrobe at the foot of the bed, and an overhead cabinet running the width of the trailer.
The kitchen area offers an under counter refrigerator, extra counter space, a sink, two burner range, and a pantry. Across from the entry door there is a dinette which can easily convert into additional sleeping space at night.
In the right rear corner of the trailer there are a set of bunk beds which your kids will love!
The bathroom is across from the bunks beds and features a toilet and a tub.
Outside you will enjoy the extra storage space as well as the 12' awning and the shade that it provides, and more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# U-5460
| Sleeps | 6 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 388 lbs |
| GVWR | 4400 lbs |
| Dry Weight | 3323 lbs |
| Cargo Capacity | 1077 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| VIN | 4X4TWDV17H7355460 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


