Used 2017 Forest River RV Wildwood DLX 402QBQ Destination Trailer
No Fees
SOLD AS IS
With quad slide outs there is plenty of room inside the 402QBQ Wildwood DLX destination trailer. The rear bunk house is a place that your kids are sure to enjoy!
As you enter the trailer, to the left is the kitchen/living area. You will find on one side a double kitchen sink, a three burner range, a microwave, a refrigerator, and a pantry. The opposite side of this model features a slide out with a u-dinette and sofa with an overhead cabinet. Adjacent to the sofa, along the interior wall there is an entertainment center.
The bathroom has a toilet, radius shower, sink, and medicine cabinet.
In the front bedroom there is a slide out with a queen bed, nightstands, and an overhead cabinet. Across from the bed there is a dresser, and along the front of the room there is a large wardrobe with shelves in the corner, and more!
The bunkhouse offers dual opposing slide outs. One slide has a lower and upper bunk or you can choose an optional sofa in place of the lower bunk, while the other slide out has an upper bunk, a wardrobe, and entertainment center below the bunk. There is even a convenient half bath off of the bunkhouse.
Outside you can even enjoy the optional exterior kitchen, 20' awning, plus more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# M056674
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1075 lbs |
| Dry Weight | 10644 lbs |
| Cargo Capacity | 2431 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4TWDS21HM056674 |
Wildwood DLX 402QBQ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


