Used 2017 Forest River RV Wildwood 29FKBS Travel Trailer
The Wildwood 29FKBS travel trailer by Forest River features two slide outs, and a front kitchen area.
There are two entrances on this model, the front entrance will take you into the living and kitchen area. The rear entrance will lead you into the bedroom. Starting in the front of the model, to the right of the entrance is a lounge chair, pantry, refrigerator, three burner range, microwave, and kitchen sink. There is plenty of counter space which makes food preparation a breeze. Along the opposite side of the travel trailer is a slide with a sofa and dinette. You can relax in the lounge chair, at the sofa or dinette and enjoy the entertainment center.
Proceeding down the hall on the right is a bathroom with a wardrobe, radius shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
The rear bedroom offers plenty of space with a queen bed slide. There is also a full wall wardrobe with shelves which is helpful for extra storage. You will also find a desk top along one wall.
If you like, you can even choose an optional patio door at the front entrance of this travel trailer, plus so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $2,905
Sale Price: $13,995
Stock# 19208B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 826 lbs |
| Dry Weight | 7572 lbs |
| Cargo Capacity | 3414 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWDE23HA259725 |
Wildwood 29FKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


