Used 2017 Forest River RV Wildwood 27RKSS Travel Trailer
A rear kitchen and a single slide out is what you will find inside the Wildwood 27RKSS travel trailer by Forest River.
To the left of the entrance, you will find two lounge chairs and an end table. The kitchen area offers extra counter space, a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and pantry. The slide has a dinette and a sofa.
The side aisle bath offers a wardrobe, glass shower, sink, and toilet.
In the bedroom you will find a queen bed with a shelf above, and two wardrobes.
There are plenty of overhead cabinets, which provide much storage as well as an exterior pass through storage area, and much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# T4624
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| Dry Weight | 6798 lbs |
| Cargo Capacity | 2862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Shower Type | Neo-Angled |
Wildwood 27RKSS Reviews
-
Nice kitchen
2016 Wildwood 27RKSS
What I liked most: The corner kitchen area feels like a good setup. Ceiling surround sound speakers are nice. Pocket door for the bedroom vs drapes. Bathroom has lots of storage.
What I'd improve: The oven is tiny. Allow for a bigger tv.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


